środa, 22 czerwca 2016

"Pewien" wiek

"Kiedy jest się w pewnym wieku i nie wychodzi się za mąż, ludzie zaczynają mówić o Tobie źle. Przynosi się wstyd swojej rodzinie."
Dlatego też, by tego uniknąć, dziewczyny wychodzą za mąż. Jeżeli dziewczyna się uczy, jest usprawiedliwiona. Może nawet mieć 20 lat i dopiero wtedy wyjść za mąż. Późno, bardzo późno wg starszych mieszkańców wioski. Jeśli jednak nie uczy się, mieszka w rodzinnej miejscowości, to nie może tak długo czekać. 15, 16, 17 lat - to jest odpowiedni wiek na zamążpójście. 
Pomimo tego, że obecnie, zgodnie z prawem, rodzice wydający za mąż dziewczyny przed 18 rokiem życia są karani więzieniem, niewiele jak na razie się zmieniło. 
Część z dziewczyn sama wybiera swojego przyszłego męża. Oczywiście nie wszystkie, dla części z nich, kandydat zostaje wybrany przez rodziców. Inne odczuwają presję ze strony rodziny - nikt nie chce być uznany za dziwaka, oplotkowany, odrzucony przez społeczność - i podejmują decyzję o zamążpójściu.
Temat zamążpójścia jest dość poważny i złożony. Po pierwsze dużą rolę odgrywa czynnik społeczny, następnie zamożność rodziny (a właściwie jej brak), przynależność religijna. Dlatego też wprowadzenie prawa zakazującego wydawanie za mąż dziewczyn przed 18 rokiem życia nie przyniosło spodziewanych efektów. Rozwiązaniem tego wydają się być jedynie edukacja i zmiana myślenia mieszkańców.

Zdjęcie wykonane podczas ślubu w kościele protestanckim, w trakcie wyjazdu wolontariuszy CME do Burkina Faso.
Fot. Iwona Nawrot

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza