wtorek, 30 września 2014

Trochę polityki...

W Ouagadougou trwają rozmowy na temat zmian w konstytucji. Chodzi o zmianę artykułu 37, który pojawił się w konstytucji w 2000 roku. Zgodnie z nim, Prezydent może pełnić swoją funkcję przez dwie kolejne kadencje. Blaise Compaore jest prezydentem od 15.10.1987 roku. Czy można to jakoś wytłumaczyć? Oczywiście!
Po zmianie konstytucji, przed wyborami w 2005 roku, Rada Konstytucyjna pozwoliła kandydować ponownie Prezydentowi, uznając, że prawo nie działa wstecz (a więc poprzednie kadencje nie są wliczane do okresu urzędowania). W kolejnych wyborach, w 2010 roku, Blaise Compaore zwyciężył większością głosów. W przyszłym roku odbędą się ponowne wybory prezydenckie, w związku z czym rozpoczęto rozmowy nad uchyleniem artykułu 37.
Prowadzone obecnie rozmowy mają charakter pokojowy. Pomimo manifestacji jakie odbyły się w stolicy, państwo na razie funkcjonuje bez większych zmian. Nie osiągnięto żadnego porozumienia, a czas wyborów zbliża się nieubłaganie... Naciski ze strony zwolenników i przeciwników Prezydenta wydają się być większe niż podczas poprzednich edycji wyborów. Jak pisze Kacper Rękawek w tegorocznym biuletynie PISM [1], w BF istnieje spore ryzyko destabilizacji (zachęcam do przeczytania całego artykułu). 
Przeglądając doniesienia mediów na temat prowadzonych rozmów, zagrożeń jakie mogą wyniknąć z kolejnych zmian w konstytucji, myślę o naszych przyjaciołach i znajomych z Burkina. Niestabilna i tak sytuacja może zmienić się jeszcze na gorsze. Co wtedy z nimi? Czy tak jak ich sąsiedzi z Mali, będą musieli uciekać? A jeśli tak, to gdzie?

Proszę Cię drogi czytelniku o modlitwę za Burkina Faso, za władze i tych, którzy są w stanie zmienić cokolwiek w tym państwie. Proszę, módl się o spokój w tym rejonie Afryki. Wszelkie działania zbrojne pogorszą sytuację w tym biednym państwie. Módl się za chrześcijan, którzy tam mieszkają!

Jak będzie wyglądała ich przyszłość?

[1] Kacper Rękawek, Przyszłoroczne wybory w Afryce Zachodniej – ryzyko destabilizacji, nr           
      78(1190), 17 czerwiec 2014, PISM, http://www.pism.pl/files/?id_plik=17639Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza