czwartek, 15 maja 2014

Piknik Fair Trade

W sobotę 10.05 w Katowicach odbył się piknik Fair Trade. Dzięki zaproszeniu Organizatorów podczas pikniku uczestnicy mieli możliwość obejrzeć wystawę "Oblicza Afryki - oblicza życia" oraz wysłuchać prelekcji o codziennym życiu mieszkańców Burkina Faso. Chociaż było chłodno, pogoda dopisała - nie padało, słonko towarzyszyło nam praktycznie przez cały czas :) 
Czym jest Fair Trade? Polski odpowiednik, to po prostu Sprawiedliwy Handel. Jakie są zasady? Wymienić można:
1. Uczciwa cena za produkty
2. Sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne
3. Przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych
Jeżeli interesuje Cię ten temat, polecam strony: 
W wielu krajach afrykańskich (i nie tylko), również w Burkina Faso, jeszcze dużo czasu upłynie zanim te zasady będą stosowane w praktyce...
Dlatego też, oprócz działań na "wyższych szczeblach" warto prowadzić działania w lokalnych społecznościach, jak to miało miejsce na pikniku w Katowicach :) 
Efektem sobotniej prelekcji było zaproszenie po kilku dniach do Zespołu Szkół Handlowych w Katowicach. Mogłam podzielić się tym, co robimy w Burkina Faso z uczniami w wieku 17-19 lat. I chociaż nie było łatwo przed nimi stanąć, cieszę się, że mogłam im powiedzieć nie tylko o Afryce, ale również o Bożej miłości do każdego człowieka! Wierzę, że słowa, które ode mnie usłyszeli będą im towarzyszyły i przemienią ich życie. 
Drugie życie T-shirtu
W trakcie prelekcji na sali gimnastycznej
Niektórzy z uczestników pikniku


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza