sobota, 3 czerwca 2017

Energie elektryczna w Pobe Mengao?Kiedy po raz pierwszy znalazłam się w Pobe Mengao w 2007 roku dostęp do prądu był tylko w dwóch miejscach w wiosce – przy ogromnej wieży telekomunikacyjnej oraz u jednego z mieszkańców z wioski, który za drobną opłatą ładował nam komórki oraz baterie do aparatów i kamer (miał generator prądu). Od tego czasu upłynęło już 10 lat, ale w tej sprawie niewiele w Pobe się zmieniło. Owszem, słupy elektryczne stoją w pogotowiu już od 2011 roku i za każdym razem słyszę, że już „w przyszłym roku”, „niedługo” pojawi się elektryczność. Owszem, jest coraz lepiej – niewielkie panele słoneczne pozwalają na ładowanie telefonu czy laptopa. Oprócz tego wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez centrum wioski postawiono kilka lamp, które oświetlają ją w nocy. Niestety, w domach nadal brak dostępu do energii elektrycznej.

Z racji mojego zawodu i projektu nad którym obecnie pracuję niezwykle zainteresował mnie artykuł „Wyścig po energię słoneczną w Afryce: a co z Burkina?” [https://burkina24.com/2017/05/17/course-vers-lenergie-solaire-en-afrique-et-le-burkina]
Obecnie liderem w pozyskiwaniu energii słonecznej w Afryce Zachodniej prym wiedzie Senegal i jest on zdecydowany, by pozostać liderem. Jednak plany Burkina Faso pokazują, że jeśli uda się je zrealizować, Burkina może wyprzedzić Senegal i chociaż przez chwilę być liderem na rynku.
W Burkina, ambitne plany zakładają, że elektrownia Zagtouli, o ile zostanie wykończona w 2017 lub 2018 roku będzie dawała 33 megawaty energii z 130 000 paneli słonecznych. O ile plan się powiedzie, Burkina wyprzedzi Senegal! Narodowy plan rozwoju ekonomicznego i społecznego (Le Plan national de développement économique et social (PNDES)) przewiduje zbudowanie do 2020 roku 5 centralnych systemów solarnych w Burkina, dających w sumie 80 megawatów. « Zina », elektrownia słoneczna otwarta w sierpniu 2016 roku produkuje 20 megawatów energii.
W Burkina może brakuje wielu rzeczy, ale słońca jest pod dostatkiem. Czy uda się im wykorzystać to źródło energii? Czy w ten sposób Pobe Mengao będzie miało dostęp do energii elektrycznej? Trzymam kciuki za Burkina i ich plany! 

Zdjęcie:
Zachód słońca w Burkina Faso. Zdj. Anna Pinkas

3 komentarze: