środa, 28 września 2016

PPEH

W tym roku chcemy rozpocząć realizację kolejnego projektu o tajemniczo brzmiącej nazwie PPEH. Tak jak wspominałam w ostatnim wpisie, podczas naszego pobytu w listopadzie chcemy przedstawić zasady jego działania mieszkańcom Pobe Mengao oraz powołać komisję. Być może jeszcze w trakcie naszego pobytu uda nam się go wdrożyć. Co to za projekt? 
PPEH to Projekt Pomocy Ekonomiczno-Humanitarnej. Zasada działania tego projektu jest prosta. Postanowiliśmy udzielać niskooprocentowanych kredytów mieszkańcom PM. Mikrokredyty umożliwią rozpoczęcie własnej aktywności zawodowej mieszkańców. Zwrot otrzymanej pożyczki po pierwszym cyklu działalności, ma na celu naukę ekonomii oraz umożliwi rozwój innym osobom. Realizacja tego typu projektów jest również związana z zasadą, którą kierujemy się w udzielanej przez nas pomocy: „wędka, zamiast ryby”. Drugim celem jest uświadomienie zależności pomocy humanitarnej od wypracowanych środków. Po jednym cyklu rozliczeniowym kredytobiorca zwraca do kasy udzieloną mu pożyczkę wraz z oprocentowaniem (10%). 90% środków, które wpłyną do kasy będzie przeznaczanych na dofinansowanie innych projektów. Pozostałe środki (czyli oprocentowanie) komisja przeznacza na pomoc najbiedniejszym mieszkańcom Pobe. Brakującą kwotę wyrównujemy z funduszu "Pomoc dla Afryki".
Skąd pomysł na taki projekt? Istnieje wiele powodów, które mogłabym wymieniać. Nie chcemy, by zebrane przez nas środki były rozdawane i pomagały tylko "chwilowo", nie rozwiązując istoty problemu. Dodatkowym atutem tego projektu jest możliwość jaką otrzymują - mogą sobie pomagać nawzajem, bowiem to oni decydują, kto otrzyma pomoc. Będzie to zarazem dla nich motywacja, by oddać pożyczone środki - kolejna osoba będzie mogła otrzymać pożyczkę a najbardziej ubogie osoby otrzymają pomoc. W ten sposób osoby otrzymujące naszą pomoc staną się w pewnym sensie naszymi partnerami, ponieważ będą miały udział w zbieraniu środków.
Czy dołączysz się do tego projektu? Jeśli tak, możesz wspierać ten projekt finansowo wpłacając pieniądze na konto Funduszu "Pomoc dla Afryki": Bank Spółdzielczy w Cieszynie 66 8113 0007 2001 0003 9909 0002, w polu tytułem należy wpisać „darowizna – Afryka”.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza